Data jsou v informatice údaje zaznamenané v digitální (číselné) podobě určené k počítačovému zpracování.
Data (číslo, text, obrázek, zvuk) jsou zapsána (kódována) v podobě posloupností čísel (bajtů) a uložena např. v operační paměti počítače nebo na záznamovém médiu (pevný disk, CD, paměťová karta, apod.).
Stejným způsobem je v paměti vedle dat uložen i sled instrukcí tvořící počítačový program, který určuje, jak má počítač data zpracovávat.
Data jsou údaje, které popisují svět kolem nás. Získáváme je třeba pozorováním nebo měřením. Data můžeme evidovat a analyzovat i na papíře (dříve se to tak běžně dělalo). Dnes pro práci s daty většinou používáme počítače a data ukládáme třeba pomocí tabulkového editoru nebo databází.
Data jsou nejčastěji číselná (čas běhu při závodech, počet hlasů ve volbách, cena výrobku, počet obyvatel), ale mohou být i textová (jméno studenta, oblíbená barva, název státu).
V rámci Umíme informatiku členíme toto téma na několik podtémat:
Sběr a evidence dat: Porozumění tomu, jakou podobu data mohou mít a jak je získávat.
Základy práce s daty: Základní úkony při práci s daty, jejich vyčítání z tabulek, řazení a znázorňování pomocí tabulek a grafů.
Vizualizace dat: principy: Pomocí vizualizací můžeme datům daleko snáz porozumět. Pro přípravu dobrých vizualizací potřebujeme rozumět jejich základním principům.
Vizualizace dat: typy grafů: Přehled typů grafů, které často používáme pro vizualizace, a jejich použití.
Tabulkový editor: Základní způsob zpracování dat na počítači nabízí tabulkové editory (např. Microsoft Excel, Google Sheets, LibreOffice Calc).
Databáze (pokročilé téma): Rozsáhlá data ukládáme do databází a pracujeme s nimi pomocí specializovaných programovacích jazyků jako je SQL.
Regulární výrazy (pokročilé téma): Při práci s textovými daty často využíváme regulární výrazy, které umožňují popisovat vzory v textu.